Wszelkie prace budowlane wykonuje się w dzisiejszych czasach z wykorzystaniem maszyn i elektronarzędzi, a te do działania potrzebują energii elektrycznej. Skąd jednak uzyskać prąd na czas budowy? Czy można pozyskiwać energię elektryczną od sąsiada? Jakie istnieją możliwości w zakresie zasilania tymczasowego i jak uniezależnić się od przerw w dostawie energii? Na te i inne pytania odpowiemy właśnie w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Zasilanie placu budowy – sposoby
Zasadniczo istnieją dwie możliwości: możemy wyprodukować energię elektryczną samemu lub kupić ją od przedsiębiorstwa energetycznego.
Omówmy najpierw tę drugą, popularniejszą opcję, czyli zasilanie placu budowy prądem pozyskiwanym z sieci. Jego doprowadzenie na czas realizacji prac wiąże się ze spełnieniem całego szeregu formalności, a sama procedura może trwać przez nawet wiele miesięcy.
Warto sprawdzić najpierw, czy zakład energetyczny nie postawił już może w pobliżu naszej działki skrzynki przyłączeniowej. Jeżeli nam się poszczęści i tego typu skrzynka rzeczywiście została już zainstalowana, możemy zwrócić się do przedsiębiorstwa będącego jej właścicielem o wydanie pozwolenia na poprowadzenie przyłącza budowlanego. Po otrzymaniu zgody, wystarczy zlecić podłączenie prądu na budowie elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia.
Prąd do zasilenia maszyn na budowie od sąsiada
Pozornie wydaje się to być całkiem kuszącą opcją. Wystarczy jednak szybki rzut oka na obowiązujące przepisy, aby okazało się że jest to całkowicie nielegalne i może wiązać się z nałożeniem wysokich kar pieniężnych nie tylko na nas, lecz również na pomocnego sąsiada. Wynika to z faktu, że prąd budowlany musi pochodzić koniecznie z przyłącza docelowego, czyli tego samego, z którego czerpać będziemy energię elektryczną już po wprowadzeniu się do nowego domu.
Pozyskiwanie energii od sąsiada przyczyniłoby się do powstania strat finansowych po stronie dostawcy energii – prąd budowlany jest bowiem około dwukrotnie droższy od energii rozliczanej według taryfy dla gospodarstw domowych.
Prąd budowlany z przyłącza tymczasowego
Jeżeli zależy nam na szybkim podłączeniu prądu, a realizacja przyłącza stałego się przeciąga, istnieje możliwość doprowadzenia przyłącza tymczasowego. Z prośbą o podłączenie takiego przyłącza należy udać się do dystrybutora sieci, jednak zwracamy uwagę, że wszelkie koszty wykonania odpowiedniej instalacji elektrycznej będą leżeć wówczas po naszej stronie.
Dobrym pomysłem, na który decyduje się obecnie wielu inwestorów, może być wynajem kontenerowej stacji transformatorowej wyposażonej w rozdzielnicę średniego napięcia. Rozwiązanie to polecamy wszystkim osobom chcącym jak najszybciej ruszyć z pracami, zanim jeszcze wykonane zostanie przyłącze stałe – dzięki niemu zaoszczędzamy na wysokich kosztach wiążących się z doprowadzeniem przyłącza tymczasowego.
Dodatkowym atutem wynajmu stacji transformatorowej jest to, że dostarczana jest ona z zasilaczem awaryjnym i tablicami pomiarowymi, a na życzenie klienta z reguły można zamówić dodatkowe urządzenia dostosowane do potrzeb konkretnego projektu.
Alternatywne rozwiązanie tymczasowe – zasilanie maszyn z agregatu prądotwórczego
W niektórych sytuacjach dobrym pomysłem może okazać się wybór pierwszej możliwości, o której wspominaliśmy już na samym początku artykułu – wyprodukowanie energii elektrycznej na własną rękę.
Do tego celu należy użyć specjalnych agregatów spalinowych – można je oczywiście zakupić, jednak naszym zdaniem korzystniej będzie je wynająć. Zaletą zasilania maszyn i elektronarzędzi przy użyciu agregatów jest z pewnością niezależność od dystrybutorów – niestraszne nam więc jakiekolwiek przerwy w dostawie energii spowodowane awarią bądź konserwacją urządzeń.
Trzeba jednak wyraźnie podkreślić w tym miejscu, że agregaty prądotwórcze nie są wolne od wad. Ich eksploatacja wiąże się bowiem ze znacznymi kosztami, zwłaszcza w przypadku nagłego wzrostu cen paliw. Możemy mieć też również problemy z ich użytkowaniem w gęściej zaludnionym terenie, ponieważ są to urządzenia dość głośne i generujące spore ilości spalin, a to może mocno przeszkadzać sąsiadom.